Napít se vody ze sklenky, uchopit do ruky vidličku: taková prostá gesta dnes může vykonávat Martynas díky bionické protéze, píše agentura AFP. Jednadvacetiletý Litevec se narodil s vrozenou vadou, která mu znemožňovala používat ruce. Podle jeho rakouského chirurga je prvním člověkem na světě, který má bionickou ruku ovládanou mozkem.
Lékařská věda udělala v posledních letech velký pokrok pokud jde o bionické protézy. Dosud se však všechny případy, o nichž se zmiňuje odborný tisk, týkaly osob s amputovanými pažemi.
Martynas Girulis se ve své kuchyni jen otáčí. Servíruje si jídlo, s vidličkou napichuje několik brambor z hrnce a klade si je na talíř. Nalévá si sklenku vody, kterou pak pije s pomocí brčka. Vyjímá několik potravin z ledničky, znovu je tam ukládá a položí na stůl vázu s květinami.
Ještě před několika měsíci měl paže ohnuté v loktech a zcela nehybné.
"Je prvním pacientem trpícím vrozenou vadou, který se podrobil této operaci," říká doktor Oskar Aszmann, který mladého muže loni 4. listopadu ve Vídni operoval. Tento rakouský chirurg, který se 20 let specializuje na nervovou chirurgii, vyvinul koncepci "bionické rekonstrukce" a první operaci provedl v roce 2010.
Martynas Girulis se narodil s artrogrypózou, chorobou svalů a nervů znemožňující jakékoli otočení a ohnutí v pažích a v menší míře i v dolních končetinách. Chodit mohl teprve v šesti letech, po šesti operacích v Litvě a ve Švédsku. Stále však potřeboval pomoc třetí osoby v každodenním životě.
"Zcela nedávno jsme viděli mnohá vylepšení, která…