dnes je 2.3.2024

Input:

Lidovci podpoří zvýšení odvodů za státní pojištěnce

30.3.2015, Zdroj: ČTK

Lidovci podpoří zvýšení odvodů státu na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Podle nich je tak nutné dodržet koaliční smlouvu, která s valorizaci pojistného počítá. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda nejmenší vládní strany Pavel Bělobrádek. KDU-ČSL žádá i zřízení komise, která by posoudila odvody živnostníků a jejich případnou úpravu.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je zvýšení státních odvodů nutné. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá, požaduje lepší využití financí ve zdravotnictví. Sobotka mluví také o nutnosti zvýšit zdravotní pojištění živnostníkům. Podle něj do systému odvádějí méně, než z něj čerpají. Babiš s tím nesouhlasí.
Vládní strany se v koaliční smlouvě zavázaly, že budou pravidelně valorizovat platby za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce či nezaměstnané, a to "vázané na ekonomické parametry (růst inflace, růst průměrné mzdy ve zdravotnictví)".

"Nelze postupovat jinak. Máme koaliční smlouvu, kterou ctíme, peníze za státní pojištěnce se budou valorizovat. Zároveň se má určitě zvyšovat efektivita ve zdravotnictví," uvedl Bělobrádek. Podle něj sice

Nahrávám...
Nahrávám...