dnes je 21.6.2024

Input:

Lidi se zástavou srdce může zachránit převoz za stálé resuscitace

20.11.2014, Zdroj: Verlag Dashöfer

Část pacientů se zástavou srdce může zachránit převoz do nemocnice za stálé masáže srdce a napojení na přístroje, které zajistí vnější oběh krve. V Praze záchranáři vloni resuscitovali 571 lidí, asi polovinu se podařilo oživit na místě. Pacient při mechanické resuscitaci fakticky nežije, protože mu netepe srdce, lékaři v mezidobí mohou vyřešit jeho zdravotní potíže, informovali zástupci Záchranné služby hlavního města Prahy a kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice na dnešní tiskové konferenci.

"Unikátní je velmi těsná návaznost mezi tím, co se děje na ulici a v nemocnici. Dokážeme nahradit oběh pacienta nejen na místě, ale i při transportu a poté v nemocnici," vysvětlil vedoucí lékař operačního střediska záchranné služby Ondřej Franěk. Resuscitaci při cestě sanitkou umožňuje mechanický přístroj, který ve stlačování hrudníku a masáži nahradí srdce člověka. V Praze je v každé sanitce.

Dříve bylo podle Fraňka už po deseti minutách od zástavy vysoké riziko poškození mozku pacienta. Díky laické resuscitaci na místě kolapsu, se kterou začne například někdo z kolemjdoucích, se tato doba prodloužila na 15 až 20 minut. "Dnes už uvažujeme v řádu hodin," dodal Franěk.

K zástavě srdce vyjíždějí pražské sanitky dvakrát až pětkrát denně. Lékaři uvedli případ čtyřicetileté ženy, kterou se touto metodou podařilo zachránit. Zkolabovala z neznámých příčin 6. října na pražském Žižkově. "Dvakrát jsme defibrilovali, zjistili jsme, že na místě ten oběh už neobnovíme," popsala lékařka záchranky Lucie Filipovská.

"Případ je výjimečný v tom, že doba zástavy trvala hodinu a 13 minut než byl obnoven oběh mimotělním oběhem,"

Nahrávám...
Nahrávám...