dnes je 27.2.2024

Input:

Lidí s autismem přibývá, jejich svět přiblíží republiková kampaň

1.4.2015, Zdroj: ČTK

Lidí s autismem přibývá, také kvůli lepší diagnostice. Poruchy se neobjevují jen u dětí, ale stále častěji také u již dospělých lidí. Život jim komplikuje nejen nedostatek odborníků, ale také nepochopení veřejnosti. Proto se v zemi uskuteční kampaň Celé Česko svítí modře. Modrá barva je barvou komunikace, která představuje pro osoby s autismem jednu z nejvážnějších bariér porozumění světu, řekla dnes ve Zlíně novinářům koordinátorka kampaně Marta Pečeňová.

Poruchy autistického spektra postihují podle průzkumů každé 80. narozené dítě. Na celém světě tak žije zhruba 70 milionů lidí s tímto handicapem, v Česku je jich zhruba 100.000. Každoročně jsou nově diagnostikovány stovky dalších.

Kampaň Celé Česko svítí modře začne v noci ze čtvrtka na pátek, kdy bude touto barvou nasvícena řada různých objektů v zemi. Akce se loni konala poprvé. "Letos se zapojila i ministerstva, ta navíc budou na svých webech zveřejňovat Klíč pro komunikaci s osobou s autismem. Připojí se poslanci, senátoři, modře bude svítit Pražský hrad, divadla v Brně, jaderná elektrárna Dukovany, radnice i budovy krajských úřadů," podotkla Pečeňová.

V rámci kampaně, která trvá do konce dubna, se uskuteční například také Putování po proudu. Při něm několik lidí s autismem půjde pěšky ze severu na jih Moravy, večer vždy budou mít v různých místech

Nahrávám...
Nahrávám...