dnes je 29.5.2024

Input:

Lidé chtějí umírat doma, ale rodiny to nezvládají

1.12.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Přestože si podle průzkumů až 80 procent Čechů přeje umírat doma, podaří se to jen asi pětině, a to většinou bez potřebné podpory. Většina lidí končí život v odděleních LDN, nemocnicích či v ústavech. Česku chybí podmínky pro dožití v soukromí.

„Velkou výzvou pro ministerstvo práce a sociálních věcí, ale zejména pro resort zdravotnictví je zajištění dostatku kvalifikovaného personálu, který bude adekvátně ohodnocen. Jinak terénní hospicovou péči ani péči pobytovou nelze rozvíjet,“ sdělil Právu mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Pomoc zajišťují specializované týmy mobilních hospiců, jenže jich je málo a jejich služby zdravotní pojištění nepokrývá.

V jejich péči končí životní pouť jedno procento umírajících. A lidem na konci života není určen ani jiný příspěvek, takže mnohé rodiny poslední službu svým blízkým mohou poskytnout jen těžko.

Všeobecná zdravotní pojišťovna letos zahájila zkušební projekt, který má zmapovat náklady terénní práce. Výsledky budou známy na jaře, pak se ukáže, zda lze službu hradit z pojištění.

Nižší náklady

„Zatím to testujeme, ale očekáváme, že tato služba bude nepatrně nákladnější než péče v kamenných hospicích. Důvodem jsou náklady spojené s dopravou pracovníků mobilních hospiců za klienty či náklady na zapůjčení přístrojů klientům,“ řekl Právu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Na druhé straně by tyto náklady mohly být celospolečensky nižší než péče v ústavech.

Obor paliativní péče, který se zabývá právě péčí o umírající, je však v Česku poměrně neznámou disciplínou a na lékařských fakultách se moc neučí. Ale to se může změnit.

Chybí i vzdělání

Podle psychologa a ředitele Centra paliativní péče Martina Loučky potřeba mobilních hospiců se stárnutím obyvatelstva stoupne, protože kapacity nemocnic nebudou stačit.

Většina lidí chce umírat doma

I zahraniční zkušenosti prý dokazují, že se paliativní péče vyplácí.

„Pokud s pacientem otevřeně komunikujete o tom, jakou má prognózu, a on zjistí, že není moc dlouhá, tak si může vybrat: buď chce zbytek života strávit intenzívní léčbou, která je zároveň velmi nákladná, anebo v domácím prostředí v péči zaměřené na kvalitu života, která je mnohem levnější. Častěji si

Nahrávám...
Nahrávám...