dnes je 21.10.2020

Input:

Letošní Český den proti rakovině se zaměří na nádory ledvin

25.9.2020, Zdroj: ČTK

Na prevenci nádorů ledvin a močového měchýře se zaměří letošní ročník Českého dne proti rakovině, který se bude konat ve středu 30. září. Na prevenci a pomoc při léčbě závažných onkologických onemocnění bude možné přispět koupí látkových květů měsíčku, které budou v ulicích měst nabízet dobrovolníci. Podpořit sbírku bude možné i zasláním dárcovské SMS nebo převodem na účet. Loni sbírka vynesla rekordních 20 milionů korun. Celostátní sbírku pořádá společnost Liga proti rakovině, která letos slaví 30 let existence.

Podle počtu nádorů ledvin na 100.000 obyvatel se Česká republika spolu s Estonskem a Lotyšskem řadí na přední místa mezi zeměmi Evropské unie. V roce 2017 v Česku přibylo více než 3000 nových pacientů s nádory ledvin a 1117 nemocných zemřelo. V některých evropských zemích, jako je Rakousko či Nizozemsko, jsou tyto údaje poloviční.

Přesné příčiny vysokého výskytu rakoviny ledvin v Česku nejsou dosud známé. "Často pacienti nemají žádné viditelné obtíže, ale u mnohých jsou příznaky dostatečně varovné, aby vyhledali lékaře - konkrétně je to příměs krve v moči. Neznamená to samozřejmě, že každý výskyt krve v moči indikuje nádorové onemocnění, důvod k podrobnému vyšetření to je v každém případě," uvedl lékař Tomáš Büchler, který je přednostou Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice. I při léčbě nádorů ledvin platí, že čím dříve