dnes je 11.4.2021

Input:

Letos poprvé se za týden nakazilo méně než tisíc zdravotníků

25.3.2021, Zdroj: ČTK

Praha 25. března

Letos poprvé se nakazilo novým typem koronaviru za poslední týden méně než tisíc zdravotníků. Od 16. března jich bylo pozitivně testováno 877, na začátku ledna to bylo i 3000 za týden, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která má ČTK k dispozici. Zdravotníci jsou první skupinou, která se začala proti covidu-19 očkovat. Očkována je už téměř čtvrtina z nich, v nemocnicích a mezi lékaři je podíl vyšší.

Nejvíc zdravotníků nakažených covidem-19 v jeden čas bylo na přelomu loňského a letošního roku. Data ÚZIS z 1. ledna uvádějí více než 6400 nakažených, od začátku února se jejich počet pohybuje nad 3000. V polovině března to bylo přes 3600, ve středu zhruba 3070.

Petr Kučera z tiskového oddělení ÚZIS upozornil, že data mohou být kvůli aktualizaci vyléčených ze strany krajských hygienických stanic ze strany hygienických stanic nadhodnocená i o stovky případů. Vyšší počty od začátku března podle něj také souvisí s delší dobou izolace, která byla kvůli britské mutaci z deseti prodloužena na 14 dní.

Na nárůstu za poslední týdny se už jen v malé míře podílejí lékaři, za týden jich bylo 72. Podle dat o očkování si jich už nechalo vakcínu aplikovat téměř 72 procent ze všech, kteří podle národního registru ve zdravotnictví pracují. Naopak zdravotních sester se nakazilo více než 400.

Nahrávám...
Nahrávám...