dnes je 25.1.2021

Input:

Lékárníci nově nemohou vydat některé léky, hrozí jim pokuty

12.1.2021, Zdroj: ČTK

Lékárníci od ledna nemohou vydávat pacientům léky, u kterých nebyla ověřena pravost balení. I když mají takový lék na skladě, musí jej uložit do karantény, jinak by jim hrozila pokuta až dva miliony korun. ČTK na to upozornili zástupci České lékárnické komory. Podle nich to povede k situacím, kdy pacient nedostane svůj lék, i když ho bude mít lékárník v ruce. Odhadují, že se to může týkat ročně až 90.000 balení léčivých přípravků.

To, zda je lék pravý, musí potvrdit Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL). Podle lékárníků ale do konce loňského roku platilo, že pokud neměl lékárník pochybnost o pravosti léku, mohl ho vydat, i když organizace pro ověřování pravosti léčiv vydala chybové hlášení, takzvaný alert. Lékárníci uvádějí, že u žádného chybového hlášení se loni neprokázalo, že by se jednalo o padělek léku.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se jednalo o přechodnou výjimku, kterou ministerstvo zdravotnictví od začátku letošního roku neprodloužilo. Od 9. února 2019 je podle SÚKL pro všechny země EU závazné nařízení, které stanovuje pravidla pro ochranné prvky na obalu léčiv. Cílem je

Nahrávám...
Nahrávám...