dnes je 15.10.2024

Input:

Lékaři z Motola operovali šetrně tam, kde to nemělo být možné

7.1.2016, Zdroj: ČTK

Lékaři motolské nemocnice operovali vrozenou srdeční vadu šetrnou katetrizační metodou v místě, kde se před tím považoval za možný jen velký chirurgický zákrok. Pacientka ale klasickou operaci odmítla, takže chirurgové museli na přelomu srpna a září 2014 sáhnout k nestandardnímu řešení. Jeho výsledky na dnešním setkání s novináři představil Josef Veselka, přednosta Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

acientka měla defekt síňového septa, tedy vrozené porušení přepážky mezi levou a pravou srdeční síní. Jde o nejčastější srdeční vadu, která se projevuje až v dospělosti. V dětství není odhalitelná běžným poslechem a mladého člověka nijak neomezuje. První příznaky se obvykle projeví ve čtvrté dekádě života. Kvůli poruše srdečního rytmu lidé pociťují bušení srdce nebo nepravidelnosti pulsu, mohou mít také dechové obtíže a otoky nohou.

U jednoduchých případů už není poměrně dlouho nutné, aby pacienti podstupovali několikahodinovou srdeční operace vyžadující napojení na mimotělní oběh. Od konce 90. let umějí lékaři uzavírat otvor takzvaným okludérem, což jsou dva disky spojené krčkem. Každý z nich je na jedné straně přepážky. Umisťují se do srdce prostřednictvím sondy zavedené v třísle do stehenní žíly. "Je to výkon bez jakékoliv anestezie. Člověk totiž nemá v srdci

Nahrávám...
Nahrávám...