dnes je 21.6.2024

Input:

Lékaři varují před nedodržováním diabetické léčby kvůli hubnutí

18.1.2016, Zdroj: ČTK

Zejména u diabetiček po odhalení cukrovky se lékaři setkávají s tzv. diabulimií, kdy ženy chtějí nedodržováním léčby bez námahy zhubnout. Diabulimie není zatím uznána jako oficiální lékařský termín, je to složenina slov diabetes a bulimie. Jde vlastně o psychickou poruchu, kdy pacienti vědomě zanedbávají léčbu za účelem hubnutí. Lékaři před tímto postupem varují.

"Nejenže pacientky nedodržují terapii, ale dokonce dělají její přesný opak. Pojídání sladkých jídel plných jednoduchých cukrů u nich přichází v nezastavitelných bulimických návalech. Diabulimie však vede k řadě komplikací, a to nejen akutních, vznikajících z těžké dekompenzace cukrovky," varují v Deníku diabetika lékaři.

Pro diabetiky je přitom dodržování přísné diety a počítání příjmu cukrů životně důležité. Nadmíra cukru v krvi jim poškozuje cévy, což může vyústit v infarkt či mrtvici. Hrozí i kolaps ledvin nebo oslepnutí.

Pokud diabetici dodržují dietu a berou pravidelně inzulin, pozvolna přibývají na váze. Když si čerstvě diagnostikovaný pacient přečte o nemoci víc, mnohého napadne, že by nedodržením léčby mohl zhubnout.

Mechanismus vychází z toho, že všechny buňky těla potřebují pro fungování glukózu. Ta je po těle

Nahrávám...
Nahrávám...