dnes je 14.4.2024

Input:

Lékaři v ČR chtějí očkování proti rakovině z HPV virů i pro hochy

20.11.2014, Zdroj: Verlag Dashöfer

Očkování proti rakovině vyvolané lidskými papilomaviry (HPV), které patří mezi nejčastější sexuálně přenášené infekce, chtějí čeští lékaři prosadit také pro chlapce. Zatím se očkují v Česku ze zákona jen dívky. Běžně očkují chlapce v Rakousku, Itálii, Austrálii, Kanadě a USA a podle místopředsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka by bylo vhodné prosadit je pro chlapce i v Česku. Letos spustila preventivní program pro chlapce Všeobecná zdravotní pojišťovna a i jiné pojišťovny mají programy, jak očkování proti HPV chlapcům zpřístupnit.

"Vzhledem k tomu, že se problematika dotýká téměř rovnocenně obou pohlaví, tak očkování zvýhodňující jenom jednu skupinu obyvatel podle pohlaví nemá moc oprávnění. Vidíme v zahraničí, že čím dál více zemí hodlá očkovat paritně chlapce i dívky. Určitě by bylo vhodné zkusit to prosadit i v podmínkách ČR," řekl Dvořák na dnešní tiskové konferenci lékařského sdružení HPV College a Klubu ZN.

Problém podle něj je v tom, že česká společnost stále vnímá nemoci způsobené HPV jako čistě ženská onemocnění. "Skutečnost je přitom zásadně jiná. Muži nejsou jen přenašeči infekce, ale téměř v polovině případů i oběti život ohrožujících nebo velmi nepříjemných onemocnění," uvedl s tím, že evropské i americké středisko pro kontrolu a prevenci onemocnění v nejnovějším doporučení označila omezení očkování proti HPV pouze na dívky za překonané. Chránit je podle nich potřeba celou populaci.

HPV způsobuje u žen rakovinu děložního čípku, která je druhým nejčastějším smrtelným onkologickým onemocněním žen v plodném věku. Vyvolává u

Nahrávám...
Nahrávám...