dnes je 27.2.2024

Input:

Lékaři v Brně ročně ošetří 160 popálených dětí,pomáhají i Popálky

21.4.2015, Zdroj: ČTK

Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno každoročně přijme v průměru kolem 160 nových dětských pacientů s popáleninami. Dlouhodobě klesá počet dětí, které mají popálenou nejméně třetinu těla. Je jich méně než desetina, řekl dnes novinářům primář Ivan Suchánek.

Od loňského roku dětem i jejich rodičům psychicky pomáhá obecně prospěšná společnost Popálky, jejíž pracovníce mají samy zkušenosti s popálením. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové jsou Popálky jedinou organizací svého druhu v České republice.

V zemi existují tři popáleninová centra. Kromě Brna jsou v Praze a Ostravě. "Brno má spádovou oblast pro více než 2,5 milionu obyvatel. Každoročně klinika eviduje na 300 nových pacientů, z nichž je zhruba polovina dětí," uvedla Mrázová. Nejčastěji postiženou věkovou skupinou jsou děti do tří let. "Tvoří 70 procent ze všech popálených dětí," zdůraznil Suchánek. Podle něj je nejčastější příčinou opaření horkou tekutinou jako voda, káva, čaj nebo polévka. "V poslední době se však rozmáhají

Nahrávám...
Nahrávám...