dnes je 24.9.2023

Input:

Lékaři v Brně použili novou metodu prodlužování kosti u dětí, je méně bolestivá

15.9.2023, Zdroj: ČTK

Prodloužení nově umožňuje magnet umístěný na hřebu přímo na kosti.

Brno 12. září

Lékaři z Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Dětské nemocnice v Brně jako první v Česku úspěšně použili novou metodu prodloužení stehenní kosti u devítiletého děvčete. Na rozdíl od dřívějšího postupu nemusí dítě používat takzvaný zevní fixátor, který byl k noze připevněný hřeby skrz kůži a svaly. Prodloužení umožňuje magnet umístěný na hřebu přímo na kosti. Celý proces je tak mnohem méně bolestivý, řekl dnes novinářům Karel Urbášek, který postup použil.

"Princip prodlužování kostí se od 50. let minulého století nezměnil. Kost se zafixuje, na vhodném místě se přeruší a denně se o milimetr natahuje. Kost postupně mezeru vyplní, ale musí zůstat zafixovaná do doby, dokud nezíská potřebnou pevnost," uvedl Urbášek.

Zpevnění kosti zajišťoval u dětí takzvaný zevní fixátor - tedy vnější opora, která byla ke kosti připevněna hřeby skrz svaly a kůži. Tento postup byl spojený s každodenním čištěním otevřených ran, rizikem infekce a také bolestivějším cvičením, které je nutnou součástí celého postupu.

Se způsobem, jak prodlužovat kosti bez použití zevního fixátoru, přišli vědci v roce 2014. Vyvinuli hřeb, který se vložil do kosti a prodlužoval se pomocí magnetů. Pro děti ale tento postup nelze použít, protože dětské kosti mají vnitřní prostor příliš malý. "Magnetický hřeb byl u dítěte poprvé použit asi v roce 2019. Nevkládá se dovnitř do kosti, ale umístí se na kost, do jakési kapsy vytvořené pod svaly. S kostí se spojí vnitřním fixátorem, skrz měkké

Nahrávám...
Nahrávám...