dnes je 30.11.2023

Input:

Lékaři připomínkovali novelu zákoníku práce o přesčasech, část úpravy odmítá

26.10.2023, Zdroj: ČTK

Zhruba 6000 lékařů chce od prosince vypovědět přesčasy, pokud se nezmění zákoník práce a nenavýší se jejich základní mzdy a platy.

Praha 26. října

Lékaři předali ministerstvu práce připomínky k návrhu zákoníku práce, očekávají jejich zapracování do příštího týdne. Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda dnes odpoledne ČTK řekl, že podle něj by mohli s ministerstvy dospět ke shodě, pokud budou doplněny jejich připomínky. Později večer zástupci sekce na facebooku uvedli, že je pro ně novela v navrženém znění nepřijatelná. Spolek Mladí lékaři podle stanoviska jeho předsednictva návrh odmítá. Není podle něj dostatečně ošetřeno volno po 24hodinové službě. Takto dlouhá směna by podle nich měla mít speciální příplatek. Zhruba 6000 lékařů chce od prosince vypovědět přesčasy, pokud se nezmění zákoník práce a nenavýší se jejich základní mzdy a platy.

Návrh novely zákoníku práce, který spolek zveřejnil, upravuje dvě oblasti, které lékařům ministři práce a zdravotnictví přislíbili vyřešit. "Navrhovaná právní úprava obsahuje možnost až 24hodinového soustavného výkonu práce, který představuje kombinace směny (...) a na ní ve výjimečných, nepředvídatelných a nahodilých situacích navazující práce přesčas," píše se v odůvodnění návrhu.

Směna bude moci podle zákona být nejvýše 12hodinová a o na ni navazujících přesčasech výslovně uvádí, že má jít o situace, kdy není možno práci v rozvrhu směn předem naplánovat a rozvrhnout. Ruší také od října zavedených až 832 hodin dobrovolné přesčasové práce za rok.

Zástupci sekce ČLK si dnes podle Přády při schůzce na MPSV vyjasnili nejasnosti, které v návrhu viděli. Není podle něj například jasný způsob vykazování a placení 24hodinových směn a podmínky následujícího volna. "Z legislativního hlediska je šance, že by na tom mohla být shoda," řekl. Kritizoval ale to, že na připomínkování návrhu a jeho konzultaci s právníky měli lékaři jen jeden pracovní den.

Později sekce doplnila, že novela vytváří právní rámec 24hodinový výkon práce, aniž by tuto odlišnost oproti práci jiných skupin zaměstnanců zdravotníkům kompenzovala. "Závěrem jednání bylo, že s připomínkami všech zúčastněných budou seznámeni oba zodpovědní ministři. Není jisté, jestli o podobě návrhu zákona

Nahrávám...
Nahrávám...