dnes je 20.9.2021

Input:

Lékaři: Očkování proti covidu zvyšuje ochotu očkovat se i proti jiným nemocem

27.8.2021, Zdroj: ČTK

Praha 26. srpna

Očkování proti covidu-19 zvyšuje ochotu lidí nechat se očkovat i proti jiným onemocněním. Toho je třeba využít a zaměřit se na zvýšení proočkovanosti proti chřipce, pneumokokovým infekcím či klíšťové encefalitidě. Mnoho lidí si ale nepamatuje, proti čemu jsou očkováni, pomohlo by zavedení elektronického očkovacího průkazu. Uvedli to účastníci dnešní konference o očkování v Česku, kterou pořádala Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci se Zdravotnickým deníkem. VZP chce své pojištěnce motivovat také tím, že plánuje od příštího roku zvýšit příspěvky, které mohou lidé na očkování čerpat.

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku více než 5,6 milionu lidí. Po několika vlnách epidemie, která zatížila nemocnice, omezila běžný život a tisíce lidí v jejím důsledku zemřely, je ochota lidí k očkování proti covidu velká. Podle lékaře Milana Trojánka z katedry infekčního lékařství Fakultní nemocnice Bulovka je toho potřeba využít. "Je to dobrá výchozí situace, abychom zvýšili proočkovanost i proti jiným nemocem," uvedl. Jako příklad uvedl chřipku, pneumokoky a klíšťovou encefalitidu.

Zvýšení ochoty lidí nechat se očkovat potvrdil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Do ordinací praktických lékařů se na podzim z velké části přesune očkování proti covidu, velká očkovací centra se budou postupně zavírat. Kromě toho praktici plánují naočkovat přes milion dávek vakcíny proti chřipce.

Podle Trojánka je problémem, že lidé si často

Nahrávám...
Nahrávám...