dnes je 26.5.2024

Input:

Lékař: Rodiče by měli znát varovné příznaky infekce meningokokem

3.9.2015, Zdroj: ČTK

Několik desítek lidí v Česku ročně zasáhne meningokok, hlavně děti a náctileté. Postup nemoci je rychlý, pacient může zemřít pár hodin od prvních příznaků. Rodiče by měli proto znát varovné příznaky a umět provést domácí test, aby co nejdříve zavolali záchranku. Novinářům to dnes řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant očkovacích center docent Rastislav Maďar.

"Základní projevy tohoto nebezpečného stavu zahrnují horečku nad 38 stupňů Celsia, bolest hlavy, světloplachost, zvracení, ztuhlou šíji a vyrážku. Zdaleka ne vždy se vyskytují všechny dohromady," upozornil.

Má-li pacient z věkově nejohroženější skupiny, tedy dítě, adolescent nebo mladý dospělý alespoň některé z těchto příznaků, je podle Maďara vhodné udělat svépomocný test. "Pokud má dítě horečku a objeví se vyrážka, která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem na kůži nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc," upozornil.

Pokud má dítě horečku a některý z uvedených příznaků, anebo i když je při horečce nemá, radí Maďar rodičům udělat občas dítěti také další domácí test. Dítě uloží na rovnou podložku, například na postel bez polštáře s nataženýma nohama. "Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku. Pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je nutné

Nahrávám...
Nahrávám...