dnes je 18.7.2024

Input:

Kyberšmejdi dostávají důchodce do exekucí. Na osvětu má jít víc peněz

12.2.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Děti surfující na internetu bez jakýchkoliv omezení a naivní staří lidé, kteří uvěří slevovým nabídkám virtuální alternativy šmejdů – „kyberšmejdů“. To jsou skupiny lidí, které nejvíce ohrožuje celosvětová digitální síť.

„U seniorů zaznamenáváme čím dál více případů exekučních srážek z důchodů, což může být z velké části způsobeno nákupem na podvodných e­shopech, které jsou řízeny novodobými šmejdy,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Trend vzrůstajícího počtu exekucí je podle ní jasný. V roce 2013 šlo o necelých 71 tisíc exekučních srážek, loni už o více než 75 tisíc případů.

„Je to asi dvaapůlkrát více než v roce 2006,“ podotkla ministryně.

Resort se snaží o osvětu, na dotace na poradenství a právní pomoc pro seniory vyhradil zatím deset milionů korun, finanční obnos ale plánuje zvyšovat.

Na změny trendů v trestné činnosti ve virtuálním světě se zaměřuje i policie. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) řešili muži zákona v roce 2011 přibližně 1500 případů, vloni už 4300.

„Dříve bylo naprostou dominantou trestné činnosti porušování autorských práv, nyní jde o kyberšikanu, dětskou pornografii a hospodářskou kriminalitu,“ uvedl ministr.

Policie ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem nyní vytváří speciální útvar, který by měl proti kyberkriminalitě bojovat. Fungovat by měl od příštího roku. Podle Chovance je ale třeba najít dodatečné peníze

Nahrávám...
Nahrávám...