dnes je 21.5.2022

Input:

Kvůli výpadku nefungovaly e-recepty, lékárníci žádají systémovou změnu

20.1.2022, Zdroj: ČTK

Ta by umožnila léky vydat i při výpadku systému, internetu či elektrického proudu

Praha 19. ledna

Kvůli výpadku systému elektronických receptů nemohli dnes lékaři několik hodin vydávat e-recepty a měli problémy i se zadáváním výsledků testování nebo očkování proti covidu-19. Ve 13:00 byl provoz obnoven, informoval na twitteru Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který systém spravuje. Česká lékárnická komora uvedla, že nebylo možné vydávat léky běžným způsobem víc než pět hodin, což pokládá za nejdelší výpadek od vzniku e-receptů. Požaduje do budoucna systémovou změnu, která by umožnila léky vydat i při výpadku systému, internetu či elektrického proudu.

Každý lékař se do elektronického systému přihlašuje bezpečnostním certifikátem. Těm, kteří pracují i s elektronickými recepty, je vydal právě SÚKL. Kvůli výpadku jeho systémů tito lékaři měli problémy ve všech propojených elektronických zdravotnických systémech. Na problémy s administrativou kolem covidu-19 upozornil server iDNES.cz.

Systém elektronických receptů se s problémy potýkal od rána. Lékaři nemohli na dálku pacientům předepisovat léky a lékárníci měli potíže s jejich vydáváním. Problémy byly podle nich i se záložním úložištěm. SÚKL lékařům doporučil předepisovat recepty na papírový formulář, pacienty na twitteru požádal, aby vyzvednutí léku v lékárně odložili.

Systém e-receptů sice má záložní úložiště, některé lékárny měly podle komory problémy i s ním. Navíc podle ní neumí vydávat zarezervované recepty nebo prostřednictvím načtení občanského průkazu. Podle lékárníků šlo o nejdelší výpadek od spuštění e-receptu. Ve 13:00 SÚKL uvedl, že byl provoz obnoven částečně a kolem 13:45 informoval o kompletním obnovení.

Lékárníci si stěžovali na to, že problémy byly i se záložním řešením. Mluvčí SÚKL

Nahrávám...
Nahrávám...