dnes je 25.1.2021

Input:

Kvůli omezení péče provedly nemocnice o tisíce operací méně

8.1.2021, Zdroj: ČTK

Kvůli nařízenému omezení zdravotní péče, která není nezbytná, provedly pražské nemocnice v loňském roce o tisíce operací méně než v roce 2019. Právě plánovaná operativa přitom přináší nemocnicím nejvíce peněz. Zdravotnická zařízení rovněž rozšiřují počet lůžek určených pro pacienty s covidem-19, sdělili ČTK zástupci nemocnic v hlavním městě.

"Celkový počet hospitalizovaných pacientů se u nás v nemocnici pohybuje kolem 36.000 ročně. V roce 2020 to bylo asi o 6000 méně, i když započteme i covidové pacienty. Je to dáno tím, že pacienti s covidem vyžadují výrazně vyšší péči personálu, čili my nemáme dostatečnou kapacitu pro ostatní hospitalizované pacienty, a proto musíme postupně přivírat některá oddělení," řekl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Petr Arenberger.

Nyní ve FNKV podle Arenbergera provádí zhruba dvě třetiny operací, tedy výkony akutní. V provozu je v současnosti 14 operačních sálů, při běžném provozu se operuje na 21 sálech. Finanční ztráty FNKV, způsobené nutným omezením zbytné péče, se podle ředitele nemocnice k podzimu 2020 odhadovaly ve výši téměř 100 milionů korun. Ztrátu částečně pomáhá kompenzovat například provozem odběrových míst na covid-19 v areálu.

Za celý rok 2020 v Nemocnici Na Homolce provedli zhruba o 2500 plánovaných výkonů méně než v roce 2019, a to i přesto, že výpadky způsobené vynuceným omezením elektivní péče se snažili dohnat mimo jiné prodloužením operačních programů ve všední dny a operováním o víkendech. Jen od konce prosince odložili desítky zákroků, uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová. Asi 60 jich od prosince

Nahrávám...
Nahrávám...