dnes je 31.3.2023

Input:

Kontroly SÚKL ukázaly zřejmě organizovaný vývoz léčiv nejméně za 67 mil. Kč

25.1.2023, Zdroj: ČTK

Celková cena však může být i dvojnásobná nebo vyšší.

Praha 25. ledna

Z Česka byly podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyváženy léky na předpis, zřejmě šlo o organizovanou činnost. Podle už pravomocně ukončených kontrol provozovatelů lékáren zmizelo nejméně 130.000 balení za téměř 67 milionů korun. Podle ředitelky SÚKL Ireny Storové může být celková cena i dvojnásobná nebo vyšší. Řekla to na dnešní tiskové konferenci. Česká lékárnická komora (ČLnK) v dnešním vyjádření označila takovou praxi za opovrženíhodnou a vyzvala k jejímu tvrdému trestání. Navrhovaná změna zákona ji podle komory nevyřeší dostatečně.

Provozovatelům za nedostatky ve vedení evidence skladových zásob a výdeje v lékárnách udělil ústav pokuty za 10,5 milionu korun. Storová chce změnu zákona, která by umožnila tvrdší postihy.

"Kontroly odhalily celkem 14 případů, kdy si provozovatelé lékáren objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do lékárenských systémů," uvedla Storová. "Máme podezření, že jde o nelegální organizovanou činnost, která má za cíl tato léčiva vyvézt do zahraničí," dodala.

Léky si tak podle SÚKL české lékárny sice objednaly, nevydávaly je ale českým pacientům a neevidovaly je ve svých skladových zásobách. Šlo například o léky na diabetes, astma, chronickou obstrukční plicní nemoc, vysoký krevní tlak či cholesterol, na epilepsii nebo proti krevní srážlivosti. Podle Storové šlo hlavně o léky, které jsou v zahraničí dražší než v ČR, kde je cena regulovaná.

"Takové léky pak mohou chybět pro české pacienty," uvedla. V dosud pravomocně ukončených kontrolách podle ní SÚKL nenarazil na podobné zacházení s antibiotiky nebo dětskými sirupy proti horečce, s jejichž nedostatkem se Česko v uplynulých měsících potýkalo. Další kontroly ale ještě pokračují.

"Máme jasné signály, že tato odhalení nejsou konečná. Celková cena může být i

Nahrávám...
Nahrávám...