dnes je 2.3.2024

Input:

Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím

5.3.2015, Zdroj: ČTK

Seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí a přispět k využívání konopí jako standardní lékařské metody je cílem čtyřdenní konference nazvané Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe, která dnes začala v Praze. Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se zatím ale téměř neprovádí.

Léčebné konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy zůstává dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

"Na trhu máme velmi omezené množství konopí, nerozjely se zatím vzdělávací akce pro lékaře a konopí je extrémně drahé, zejména pro cílovou skupinu, což jsou většinou invalidizovaní pacienti," řekl ČTK předseda organizačního výboru konference Tomáš Zábranský.

Zdravotníci mají o léčbě málo informací, neznají dávkování. Konference by měla nastartovat proces celoživotního vzdělávání lékařů, sester a farmaceutů v oblasti léčebného konopí, do budoucna by nad ním měla bdít nově zakládaná odborná společnost.

Nahrávám...
Nahrávám...