dnes je 27.10.2020

Input:

Komora: Aktuálně nakažených zdravotníků je za týden dvojnásobek

14.10.2020, Zdroj: ČTK

Zdravotníků aktuálně pozitivně testovaných na covid-19 přibylo podle dat České lékařské komory za týden od 3. října skoro na dvojnásobek. Jejich počet se zvýšil z 2480 na 4432. Lékařů mezi nimi bylo 978, zdravotních sester 1862. Celkem se jich včetně ostatních zdravotnických pracovníků od začátku epidemie nakazilo přes 7000. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly se v zaměstnání nakazila desetina z nově pozitivních lékařů a 17 procent sester.

"V současnosti je matematická jistota, že se v nejbližších dnech bude situace dále zhoršovat. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví pod náporem pacientů s covidem-19 nezkolabovalo," uvedl k nárůstu počtu nakažených lékařů prezident ČLK Milan Kubek.

Ministr v pátek vyzval zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Vláda má dnes projednat nařízení, které v nouzovém stavu umožní povolávání studentů medicíny na práci v nemocnicích. Na jaře medici pracovali zejména na odběrových místech, ale i v nemocnicích, na hygienických stanicích nebo v domovech pro seniory jako dobrovolníci. Někde zůstali i přes léto, na dalších místech nastupují