dnes je 28.11.2021

Input:

Koalice se shodují na elektronizaci zdravotnictví

18.10.2021, Zdroj: ČTK

Prosazují také posílení prevence či pravidelné hodnocení kvality péče...

Praha 16. října

Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě kroků v sociální oblasti a zdravotnictví shodují. Obě uskupení počítaly ve volebních programech se zavedením minimální penze, valorizací dávek, víceletým financováním sociálních služeb či podporou flexibilní práce a dětských skupin. Do zdravotnictví prosazují elektronizaci, posílení prevence či pravidelné hodnocení kvality péče. Člen programové skupiny pro sociální věci a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tento týden ČTK řekl, že ve vyjednávání o vládních prioritách sporné body nevidí.

Vládní program chystá šest týmů. V sociálně zdravotní skupině jsou kromě Válka šéf senátního zdravotního výboru Roman Kraus (ODS), místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková, místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a za STAN náměstek českobudějovického primátora Viktor Vojtko. "Nechceme komentovat proces a dílčí výsledky, ale představit finální dohodu," řekl v pátek šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. Podrobnosti nesdělily tento týden ani Richterová či Jelínková.

Obě koalice slibovaly před volbami důchodovou reformu. Chtěly zavést minimální důchod navázaný na průměrnou mzdu. Podle PirSTAN by v tomto volebním období mohl činit 10.000 korun, pak by měl odpovídat aspoň 30 procentům průměrného výdělku. Obě uskupení garantují pravidelné zvyšování důchodů. Chtějí řešit i penze pro náročné profese.

Ve vládě se strany ale budou muset zabývat hlavně udržitelností penzijního systému. Spolu chce oddělit důchodový účet od státního rozpočtu, další kroky k zajištění financování už neupřesňuje. Zmiňuje

Nahrávám...
Nahrávám...