dnes je 29.5.2024

Input:

Kde se žije důchodcům nejlépe?

23.9.2016, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Podle světového penzijního indexu GRI (Global Retirement Index), který každoročně zpracovává investiční společnost Natixis, mají důchodci nejlepší životní podmínky v Norsku a ve Švýcarsku.

Porovnat úroveň zabezpečení lidí po odchodu do důchodu v různých zemích světa. To je hlavním cílem indexu GRI vyvinutého společností Natixis. Index GRI je vypracováván na základě 18 ukazatelů rozdělených do čtyř tematických okruhů: finance, zdraví, kvalita života, materiální blahobyt.


Letos společnost Natixis zkrátila seznam hodnocených zemí a blíže se zaměřila na 43 vyspělých států světa. Žebříčku dominuje Evropa. Mezi nejlepšími 25 zeměmi je 17 evropských s dobře nastavenými důchodovými systémy.


Stejně jako v loňském roce i letos vévodí hodnocení Norsko s výsledným GRI indexem 86 procent. I když se obyvatelé této severské země potýkají s vyšší daňovou zátěží, může se Norsko na druhé straně pochlubit relativně nízkým veřejným zadlužením, což dává jistotu důchodcům do budoucna. V oblasti materiálního blahobytu mělo Norsko u každého ukazatele druhé nejvyšší hodnoty ze všech zkoumaných zemí, má také jeden z nejvyšších příjmů na obyvatele, a přitom poměrně nízkou úroveň nerovnosti mezi příjmy. Norsko patří rovněž mezi země, které vydávají nejvíce peněz na

Nahrávám...
Nahrávám...