dnes je 24.9.2023

Input:

Jednodušší vzdělávání a rychlejší vyřizování žádostí slíbil Válek mladým lékařům

17.5.2023, Zdroj: ČTK

První změny podle něj pocítí už absolventi příští rok.

Praha 17. května

Jednodušší vzdělávací programy, rušení povinných kurzů, které opakují informace z lékařských fakult, a rychlejší vyřizování žádostí o výjimku, pokud pracoviště nemá akreditaci, slibuje mladým lékařům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). První změny podle něj pocítí už absolventi příští rok. Řekl to na dnešní tiskové konferenci k podpisu memoranda mezi Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) a Asociací děkanů lékařských fakult ČR, které vzdělávání lékařů zajišťují.

"Tento krok naprosto zásadním způsobem zjednoduší život mladých lékařů, kteří si vybírají, na který obor se připravují k atestaci," uvedl. Velmi rychle se podle něj sníží administrativa, která je s celým procesem spojená. "A výrazně zvýší jistotu, aby bylo jasné, jak v jakékoliv situaci postupovat," dodal.

Podle něho změny už letos mezi prvními pocítili zájemci o obor praktický lékař pro dospělé a děti a dorost, kteří podle Válka už několik měsíců před státními zkouškami vědí, které ordinace získaly akreditaci pro vzdělávání a ze kterých si tedy budou moci vybírat pro svou praxi. Lékaři si do budoucna při studiu budou také moci vybírat z více oborů povinného kolečka praxí.

Lékařské fakulty vzdělávají lékaře před promocí, IPVZ potom administruje jejich postgraduální vzdělávání na konkrétních zdravotnických pracovištích. V memorandu se obě strany zavázaly spolupracovat na tvorbě systému a ke společnému efektivního využívání lidských i materiálních zdrojů.

"Cílem by mělo být vytváření společné strategie postgraduálního vzdělávání," uvedla na tiskové konferenci ředitelka IPVZ Irena Maříková. Vznikne proto vědecká rada, která bude garantovat odbornou kvalitu vzdělávacích programů, které by měly

Nahrávám...
Nahrávám...