dnes je 26.5.2024

Input:

IKEM provedl za 31 let tisíc transplantací srdce

29.9.2015, Zdroj: ČTK

Tisíc srdcí za 31 let transplantovali pacientům v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). První transplantaci tam provedli lékaři 31. ledna 1984 Josefu Divinovi, kterému náročný zákrok prodloužil život o 13 let. Jubilejní tisící transplantaci podstoupil 16. června 2015 šestapadesátiletý František Mach ze středních Čech. Více než dvě stovky mužů a žen s novým srdcem dnes společně slaví na dosud největším setkání pacientů se svými lékaři Světový den srdce.

 "Od roku 1984, kdy úspěšný program transplantací srdce v IKEM odstartoval, jsme provedli až do dnešního dne už 1017 transplantací. Jedna z našich mladších pacientek mohla díky transplantaci založit rodinu, jiní se mohli opět začít věnovat sportu. Návrat k práci a zálibám je samozřejmostí. Většina pacientů žije úplně normální život. Když je potkáte na ulici, tak byste ani neřekli, že mají transplantované srdce," řekl dnes novinářům přednosta Transplantcentra Jan Pirk.
    "Moje pořadové číslo je tři a musím vyjádřit potěšení, že jsem se této chvíle dožil," řekl novinářům devětasedmdesátiletý Rudolf Sekava, který se po transplantaci mohl vrátit k učitelské profesi. Nyní je v důchodu, s novým srdcem žije už téměř 31 let. Naopak zatím jen pár měsíců má nové srdce František Mach, který novinářům řekl, že když se po transplantaci probudil, cítil jako zázrak, že se může normálně nadechnout. "Mám se suprově, dýchá se mi teď krásně. Jsem šťastný člověk," řekl. Teď plánuje hlavně věnovat se vnoučatům.
    Pavel Firt, který první transplantaci srdce v bývalém Československu i tehdejším východním bloku provedl, připomněl, že poprvé na světě bylo transplantováno srdce v roce 1967, tehdy to byla velká senzace. Nyní patří tento život zachraňující zákrok k běžným operacím. "Celý proces transplantace se za ty roky velmi změnil. Jsou modernější léky, změnila se technika operace, protože srdce dnes našíváme jinak, zjednodušila se i pooperační péče. Pokrok dokládá i statistika - v prvních letech jsme prováděli

Nahrávám...
Nahrávám...