dnes je 27.2.2024

Input:

Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic proti žloutence

5.6.2015, Zdroj: ČTK

Hygienici dnes nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Novinářům to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je ale takové rozhodnutí v případě, že se žloutenka v žádném vzorku nepotvrdila, odborně "na hraně". Podle hlavního hygienika jde pouze o předběžnou opatrnost.

Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu korun. "Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování," vysvětlil Valenta. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové je mezi 4000 dětmi v oblasti asi 2200 žáků základních škol, přibližně 860 předškoláků, kteří navštěvují mateřské školy, a zbytek jsou děti mladší. Rodičům, kteří své děti očkovat nenechají, ale podle Jágrové žádný postih nehrozí.

Předseda vakcinologické společnosti by v tomto případě očkování spíše nenařídil. "Pravdou je, pokud v lokalitě Prahy 6 nebyly problémy se žloutenkou, tak by se tam hypoteticky dostat neměla, pak by očkování bylo zbytečné," řekl s tím, že podle něj riziko velké

Nahrávám...
Nahrávám...