dnes je 11.4.2021

Input:

FN Olomouc loni kvůli koronaviru odebrala dárcům méně krve

19.2.2021, Zdroj: ČTK

Olomouc 18. února

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc loni kvůli pandemii koronaviru provedlo zhruba o 1500 odběrů krve méně než v roce 2019. Celkový počet odběrů tak klesl z předloňských 27.494 na 25.968. Po omezení neakutní péče ale odebraná krev v loňském roce stačila porýt spotřebu nemocnice. ČTK to sdělila primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc Dana Galuszková.

"Na vině (poklesu počtu odběrů) byla nejen nepříznivá epidemiologická situace a z ní plynoucí omezení elektivní péče, ale také omezení odběrů kvůli nemocnosti na straně dárců i personálu. Návštěvnost dárců dočasně poklesla také kvůli obavám z infekce v době pandemie," uvedla Galuszková.

Loňský rok byl z pohledu transfuzního oddělení podle Galuszkové atypický. "Na jaře se začala výrazně snižovat plánovaná elektivní péče na klinických pracovištích a zůstaly jen akutní operace a úrazy. Spotřeba krve tak byla měsíčně o více než 30 procent nižší," řekla.

Opačný extrém nastal v létě, kdy se snažili lékaři dohnat odložené léčebné výkony, a spotřeba krve tak enormně vzrostla. "Na podzim, s další vlnou pandemie a s

Nahrávám...
Nahrávám...