dnes je 24.9.2023

Input:

Firma: Dodávky penicilinu se za půl roku zvýšily o 500 pct, problémem je panika

8.9.2023, Zdroj: ČTK

Do prvních říjnových dní bude dodáno 130.000 balení v suspenzích a tabletách, do druhé poloviny listopadu dalších 170.000 balení.

Praha 8. září

Výrobci dodají do druhé poloviny listopadu do Česka 300.000 balení penicilinu v tabletách a suspenzích. Měl by ho tak být dostatek, uvedlo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. V pondělí přijde 30.000 balení penicilinu od společnosti BB Pharma, která dodávky do Česka v posledním půlroce zvýšila o 500 procent, uvedl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví předseda představenstva společnosti Jiří Volf. Podle zástupců ministerstva i distributorů hraje v současném nedostatku léků velkou roli panika. Pacientům doporučili lék si v lékárně, která to umožňuje, například v nemocnici nebo řetězci lékáren, rezervovat před tím, než pro něj vyrazí.

Podle předsedy České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Ilji Tachecího má dostatek jiných náhrad i známý lék na průjem, který dlouhodobě chybí.

BB Pharma podle Volfa pokrývá asi 15 procent českého trhu s penicilinem a firma urychlila podzimní dodávky. "Stejným způsobem debatujeme i s dalšími výrobci a zároveň řešíme dodávky ze zahraničí," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V tiskové zprávě poté uvedl, že do prvních říjnových dní bude dodáno 130.000 balení v suspenzích a tabletách, do druhé poloviny listopadu dalších 170.000 balení.

"Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny (na covid-19), než aby nějakému pacientovi chyběl," dodal ministr. Na kritiku, kterou očekává, je připravený. Odmítl kritiku, která zazněla od poslance Andreje Babiše (ANO), který ve Sněmovně uvedl, že on by penicilin zajistil a sám dovezl. "Opravdu si nemyslím, že by premiér (Petr) Fiala postupoval takhle," dodal s odkazem na Babišovo řízení boje proti epidemii covidu-19.

Problém podle ministra není v tom, že by léků nebyl dostatek, ale že nejsou ve všech lékárnách. Současná legislativa podle něj neumožňuje lékárně, která si objedná velké množství léků, je nedodat. "Vzhledem k tomu, že expirační doba u penicilinu je třeba pět let, tak je logické, že se chtějí předzásobit," řekl novinářům po tiskové konferenci. Pacientům doporučil, aby využívali rezervační systémy, které mají například fakultní

Nahrávám...
Nahrávám...