dnes je 27.10.2020

Input:

Fakulty UK: Přibývá mediků, kteří pomáhají v nemocnicích

16.10.2020, Zdroj: ČTK

Studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy se v souvislosti se zhoršující se epidemií covidu-19 v Česku začínají víc zapojovat do pomoci ve zdravotnictví. Například Královéhradecký kraj již začal do nemocnic povolávat část studentů ze seznamu, který mu poskytla LF UK v Hradci Králové. Podle vedení 2. LF UK se zvyšují i počty mediků, kteří pomáhají v některých pražských nemocnicích. Jejich povinnému pracovnímu nasazení ale v některých případech brání podmínka, že musí mít trvalé bydliště ve stejném kraji. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakult na dotaz ČTK.

Vláda v pondělí uložila pracovní povinnost mimo jiné studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. UK tento týden předala úřadům seznamy zhruba 5000 studentů, z toho 3900 ze zdravotnických oborů. Univerzita má pět lékařských fakult, loni na nich studovalo 12.600 lidí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula hodlá dnes navrhnout vládě, aby umožnila povolání mediků i do zařízení mimo takzvanou páteřní síť nemocnic.

Povolávání studentů z poskytnutého seznamu již zahájil například Královéhradecký kraj. ČTK to řekla vedoucí oddělení propagace LF v Hradci Králové Pavla Sedlářová. Připravena je podle ní víc než stovka mediků, povolacích příkazů jsou zatím ale spíš jednotky, řekla. "Situaci bohužel značně