dnes je 21.6.2024

Input:

EU je lépe připravena na budoucí zdravotní krize, uvedla komise

24.5.2024, Zdroj: ČTK

Brusel 22. května

Díky větší spolupráci v oblasti zdravotní bezpečnosti je Evropská unie lépe vybavena na to, aby mohla reagovat na budoucí zdravotní krize. Vyplývá to z prohlášení Evropské komise, která dnes hodnotila pokroky dosažené ve zdravotní politice EU za poslední roky. Součástí vytváření takzvané evropské zdravotní unie je i nová farmaceutická reforma. Díky ní by se měla zlepšit dostupnost kriticky důležitých léčiv.

"Za posledních pět let se způsob, jakým pracujeme a spolupracujeme v oblasti zdraví, zásadně změnil. Jednota a solidarita, které se objevily, když jsme čelili nejtěžší zdravotní krizi v moderní době, vedla k vytvoření silné evropské zdravotní unie," uvedla eurokomisařka odpovědná za zdraví Stella Kyriakidisová. Každý pilíř této unie má podle ní jediný účel: aby se středem pozornosti stali občané a pacienti, aby bylo chráněno jejich zdraví a změnily se jejich životy.

Vizi evropské zdravotní unie představila Evropská komise již v listopadu 2020. Jejím cílem je zajistit, aby byly členské státy lépe připraveny společně reagovat na budoucí zdravotní krize a zároveň podporovat moderní a inovativní zdravotní politiky pro všechny občany v celé Evropské unii. Eurokomisařka Kyriakidisová v této souvislosti dnes zmínila i citát frontmana kapely U2 Bona Voxe, který říká: "Místo, kde žijete, by nemělo určovat, zda budete žít, nebo zda zemřete."

Nahrávám...
Nahrávám...