dnes je 19.4.2024

Input:

Etapy ukládání informací do paměti

2.9.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

Etapy ukládání informací do paměti

Než se určitý vjem změní v informaci, kterou jsme později schopni si vybavit, proběhne proces, který začíná přijetím dané informace, pokračuje jejím zakódováním, vštípením a končí uchováním. Správné přijetí ovlivňuje řada faktorů, ale především náš smyslový aparát.

Kódování (encoding) je způsob, jímž je informace získána, zpracována a připravena pro uložení do paměti. Vjem se přemění na „jazyk mozku“, tzn. že je porovnáván se všemi ostatními, které už jsou zde uloženy. Je mu přiřazen kód či příznak, který podporuje jeho vybavení – obraz, slovo, vůně, hudba, atd. Zcela nové informace obdrží nové kódy. Způsob zakódování je u každého jedinečný. Účinnost vybavování závisí na hloubce kódování, tedy na samovolném uspořádání údajů a jejich volných asociací.

Vštípení (impregnace) je etapa, v níž informace přechází od smyslového vjemu do stavu představy, která je produktem transformace způsobené činností mozku. Lehce si vštípíme informace běžného života potřebné k provedení úkolu.

O normálním vštípení mluvíme tehdy, když informace vyžadují určitou pozornost, vzbudily náš zájem a chceme je předat dál. Tento stupeň vštěpování využívá naše paměť nejčastěji, ale jeho kvalita se liší (denní doba, emoce, trénink).

Hluboké

Nahrávám...
Nahrávám...