dnes je 26.1.2022

Input:

EK schválila vakcínu od Novavaxu jako pátou očkovací látku proti covidu-19 v EU

20.12.2021, Zdroj: ČTK

První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu, Česká republika jich má objednaných 370.000.

Brusel/Amsterodam 20. prosince

Státy EU mohou ode dneška v boji s koronavirem nasadit již pátou vakcínu. Přípravek americké farmaceutické společnosti Niovavax dnes pro dospělé schválila Evropská komise. Stalo se tak jen pár hodin poté, co dostala látka kladné doporučení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Země, které látku nakoupily, ji tak nyní mohou začít aplikovat. První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu, Česká republika jich má objednaných 370.000.

"S pěti schválenými vakcínami má EU rozmanité portfolio, založené jak na nových technologiích, jakou je mRNA, tak na klasických, jako Novavax, která je založená na proteinech," napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Očkování, a posilovací dávky, jsou naší nejlepší obranou proti covidu-19," dodala.

EMA ve svém dnešním prohlášení uvedla, že vakcína Novavax "splnila kritéria EU pro účinnost, bezpečnost a kvalitu". O schválení své vakcíny požádala americká firma evropský regulační úřad v polovině listopadu.

Jedna ze složek této očkovací látky by se mohla vyrábět také v Česku. EU je připravena odebrat až 200 milionů dávek této látky.

Dosud byly

Nahrávám...
Nahrávám...