Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Důchodový účet bude po deseti letech v plusu, stát vybere o devět miliard více

3.10.2017, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Stát příští rok vybere na důchody o devět miliard víc, než za ně utratí. Důchodový účet tak bude v roce 2018 v plusu poprvé po deseti letech. A to přesto, že průměrná penze vzroste o téměř pět stovek. Počítá s tím návrh státního rozpočtu, který vláda tento týden poslala do sněmovny.

Důchodovému systému pomáhá hlavně rychlý růst českého hospodářství i zvyšování platů. "Příčiny jsou v tom, že máme ekonomický růst, máme naprosto rekordně nízkou nezaměstnanost a to všechno se odráží v tom, že se odvádí mnohem vyšší částky a odvádí i více lidí," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová /ČSSD/.

Opozice ale upozorňuje, že v případě ekonomické krize a při růstu nezaměstnanosti se může v budoucnu důchodový systém propadnout do mínusu. Příští vláda by proto podle pravicových stran měla provést zásadní důchodovou reformu, která by lidi motivovala k výraznějším úsporám na důchod. To ale hlavně ČSSD a komunisté odmítají. Olga Páclová brzy oslaví v prostějovském domově pro seniory 80. narozeniny. Její měsíční důchod je 11 tisíc. Příští rok by měl vzrůst o víc než čtyři stovky. Peníze navíc zřejmě použije na léky. "Já teda aspoň osobně mám drahé léky. Jsou jedinci, kteří jsou na tom perfektně, což jim závidím," směje se důchodkyně Olga Páclová.

Se svou penzí je spokojená třeba Soňa Antošová, která žije společně s manželem v malé vesnici u Kolína. Pravidelně dojíždí do Prahy na kurzy francouzštiny. "Jsem zvyklá trošičku plánovat výdaje a není problém dávat i stranou, pokud je to z důchodů," říká důchodkyně Soňa Antošová.Penzisté si polepší i příští rok – v průměru o 475 korun měsíčně, což je nejvíc od roku 2008. Zároveň si ale také vláda poprvé od té doby nebude muset na důchody půjčovat jinde. Česká vláda schválila v pondělí rozpočet, který počítá s rekordními odvody na důchodové pojištění. Jen příští rok na nich stát plánuje vybrat přes 443 miliard korun. Právě odvody na penze tvoří zdaleka největší příjem státního rozpočtu.

Důchodový účet by měl, a to i přes zvýšení penzí, dosáhnout příští rok víc než devítimiliardového přebytku. "Podle mého názoru důchodový systém jako takový je vlastně jedním z nejstabilnějších v mezinárodním srovnání," říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Platy rostou a samozřejmě odvody rostou automaticky taky a samozřejmě je tam EET," konstatuje předseda hnutí předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V lepší kondici byl důchodový účet