dnes je 21.6.2024

Input:

Dostupnost péče pro pacienty je dle ministra příští rok zajištěna

4.1.2016, Zdroj: ČTK

Zlepšit dostupnost péče pro pacienty mají podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) změny, jež zdravotnictví čekají v roce 2016. Nemocnice a ambulance dostanou víc peněz od zdravotních pojišťoven, aby neodmítaly pacienty. Kdo nebude spokojen se svou pojišťovnou, má k přestupu dva termíny. Seniorům zaplatí pojišťovny očkování proti pneumokoku. Protonová léčba bude v seznamu hrazených výkonů, dosud si cenu dojednávaly pojišťovny smluvně. Všeobecná zdravotní pojišťovna ji hradila bez smlouvy za přesně daných podmínek. Všichni zaplatí od ledna 2016 víc na zdravotním pojištění.

V příštím roce by zdravotní pojišťovny měly hospodařit s 258 miliardami korun, výběr pojistného za zaměstnance a podnikatele stoupne meziročně o 7,4 miliardy, odvody státu o 1,8 miliardy korun. Prostředky rozděluje úhradová vyhláška, podle níž pojišťovny platí lékařům a nemocnicím.

"Můžeme dnes už říct, protože tím základním zákonem je úhradová vyhláška, která určuje finanční toky, že všechna odvětví dostanou poměrně výrazné navýšení, které se pohybuje kolem tří procent. Znamená to pro pacienty, že by měl být zajištěn dostatečný objem dostupné a kvalitní zdravotní péče," řekl ČTK ministr.

Více peněz dostanou praktičtí lékaři v případě, že se budou dostatečně věnovat prevenci, bonus mohou získat za lékařské služby první pomoci. Ministerstvo vytvoří fond, z něhož bude podporovat otevírání praxí v odlehlých oblastech, kde hrozí výpadky péče.

Nemocnicím se ruší regulace na screening, porody, léčbu HIV, ambulancím na ochrannou léčbu v psychiatrii. Veškerou vykázanou péči tak zdravotní pojišťovny zaplatí, nebude podle ministra důvod odmítat pacienty.

"Důležité je i to, že úhradová vyhláška

Nahrávám...
Nahrávám...