dnes je 11.12.2019
Input:

Domácí péče už není popelkou, říká v komentáři ministr Adam Vojtěch

10.7.2019, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (http://www.mzcr.cz/titulni.php)

Před starým domem zastaví auto s logem domácí péče. Vystoupí z něj drobná zdravotní sestra a s velkou taškou zamíří dovnitř. Tam, v chladné místnosti, najde na posteli ležet osmdesátiletou paní, která má od pádu zanícenou otevřenou ránu na pravé noze a jen stěží si sama dokáže alespoň zatopit v kamnech. Sestřička umně ránu vyčistí, píchne injekci, zkontroluje medikaci, zatopí, donese nějaké jídlo, uvaří čaj a probere s paní, jak se cítí. Je to jedna z klientek, ke které dochází každý den, někdy i mimořádně v noci, když se stav pacientky zhorší. Zastává zde nejen roli sestry, ale také lékaře, sociálního pracovníka i rodiny. Jen málokdo si dokáže představit, co všechno obnáší práce sestry v domácí péči, dokud se s ní osobně nesetká. Já jsem se s nimi několikrát vydal do terénu a obdivoval jsem, s jakou úžasnou sílou pomáhají lidem přímo v jejich domácím prostředí a sdílí s nimi jejich trápení.

Tato neskutečně významná a nezastupitelná část našeho zdravotního systému však byla doposud ve stínu velkých nemocnic. Mohu jen odhadovat, zdali to bylo tím, že předchozí ministři byli zároveň jejich uvolnění ředitelé, a tak protežovali lůžkovou péči na úkor menších poskytovatelů, nebo zkrátka jen téma domácí péče nebylo politicky dostatečně sexy. Již rok a půl na ministerstvu na politické body nehrajeme. Narovnali jsme nespravedlivý systém rozdělování peněz na péči a pojišťovnám vštípili, že mají řádně odměňovat náročnost a kvalitu. Domácí péče tak letos ve srovnání s minulými roky zaznamenala mnohonásobný nárůst. Polepšila si celkově o 200 milionů korun a v dohodě s pojišťovnami byla zohledněna péče o těžké pacienty nebo práce o víkendech, a to nárůstem úhrad o další tři procenta. Tím se vytvořil dostatečný prostor pro navyšování platů a mezd sester. 

Zranitelný systém 
A dluh z minulosti splácíme dál. Pro příští rok nabídly zdravotní pojišťovny zástupcům domácí péče navýšení úhrad o 12 procent, tedy významně více než ostatním segmentům poskytovatelů zdravotních služeb, kde se meziroční nárůsty pohybovaly kolem čtyř až pěti procent. Celkově jsou pojišťovny připraveny domácí péči přidat 340 milionů korun.