dnes je 14.4.2024

Input:

Dokumentace pro informovaný souhlas pacienta - ortodoncie

20.4.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

Nedílnou součástí ortodontické léčby je vstupní pohovor, vyšetření a zhotovení dokumentace. Zvláště pro mladší pacienty je jedna část dokumentace, zhotovování otisků chrupu, spojena s mírným dyskomfortem. Tato fáze je nezbytná ke zhotovení modelů chrupu, jejichž analýza je jedním z podkladů stanovení správné diagnózy a poté i sestavení vhodného léčebného plánu.

Léčebný plán:
V  ortodoncii dále potřebujeme zpravidla více rentgenových snímků, pacientovi je třeba vysvětlit, na co, jaké snímky a proč potřebujeme. Bez nich není stanovení léčebného plánu lege artis. V některých případech indikujeme i náročnější zobrazovací techniky, jako je CT vyšetření. Zpracovaný návrh léčebného plánu poté ředneseme pacientovi, případně jeho rodičům a dohodneme se na jeho definitivní podobě.

Ortodontická léčba má zpravidla několik variant, ale všechny mají společné jedno: na jejím úspěšném konci by měl být spokojený pacient s esteticky i funkčně vyhovujícím chrupem a často i zlepšenou estetikou obličeje. K tomuto výsledku se však u různých pacientů dospěje různým způsobem. U někoho se jedná např.o léčbu fixním aparátem na horním zubním oblouku,o trvání 1,5 roku s cca dvouletou stabilizací retenčními snímacími aparáty, u jiného může jít o dlouholetý proces, při němž se vystřídá řada technik a způsobů léčby, často i ve spolupráci s jinými obory zubního lékařství.

Výsledek léčby by poté měl být stabilní, ale např. za cenu permanentní retence.Před jakoukoliv ortodontickou léčbou musí mít pacient sanovaný chrup a na kontroly k zubnímu lékaři by měl

Nahrávám...
Nahrávám...