dnes je 7.10.2022

Input:

Do programu k včasnému odhalení rakoviny plic se zatím zapojilo 400 kuřáků

21.7.2022, Zdroj: ČTK

U každého dvacátého odhalila provedená vyšetření riziko nádoru.

Praha 21. července

Zhruba čtyři stovky dlouholetých kuřáků a kuřaček se zapojily za prvního půl roku do preventivního programu pro včasné odhalení rakoviny plic. U každého dvacátého odhalila provedená vyšetření, která se hradí ze zdravotního pojištění, riziko nádoru. Výsledky dnes na tiskové konferenci představila předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) Martina Koziar Vašáková.

Rakovina plic je čtvrté nejčastější národové onemocnění v Česku, v úmrtnosti je ale mezi karcinomy první. Pět let přežívá necelá pětina nemocných. Na riziko onemocnění upozorňuje Světový den rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.

"Většina nemocných, kteří si ortel s diagnózou vyslechnou, na onemocnění umírá. Tím, že zachytáváme většinu v pokročilých stadiích, je mortalita vysoká," uvedla Koziar Vašáková. Podle ní je hlavní příčinou nemoci kouření. Mezi pacienty je nekuřáků 11 procent. Nemoc se u nich objevila kvůli genetické zátěži, pasivnímu kouření či jiným rizikovým faktorům.

Ročně v ČR přibývá kolem 6600 případů rakoviny plic. Na nemoc umírá kolem 5400 lidí. S diagnózou pak v Česku žije asi 12.000 pacientů. K včasnému odhalení nemoci má přispět preventivní program, který začal letos v lednu a který hradí zdravotní pojišťovny.

Je pro lidi mezi 55 a 75 lety, kteří kouří či kouřili dvacet a více takzvaných balíčkoroků.

Nahrávám...
Nahrávám...