dnes je 29.5.2024

Input:

Do penze v 65 letech. Marksová chystá strop pro důchodový věk

22.6.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD připravuje zastropování věku odchodu do důchodu v 65 letech. Nyní taková hranice v zákoně není. To, že má ministerstvo připravený takový návrh, jenž by mohl platit od roku 2017, potvrdila náměstkyně ministryně Iva Merhautová.

"Komise doporučila, abychom zastropovali věk do starobního důchodu věkem 65 let, ale to neznamená, že to bude navždy. Měl by tam být jakýsi revizní mechanismus, který by spočíval zejména ve zkoumání demografického vývoje v České republice a na základě toho by se ta hranice znovu otevírala a případně posouvala," popsala Merhautová.

Podle ní je připraven věcný záměr zákona pro poradu vedení ministerstva a když vše půjde, jak má, mohl by být zákon přijat tak, aby platil od roku 2017.

"Máme také v úmyslu udělat ten nejnižší důchod alespoň na úrovni životního minima," řekla Marksová. "Když jsou v tuto chvíli důchody nižší, důchodci stejně padají do systému sociálních dávek," řekla ministryně.

Ministerstvo podle ní analyzuje finanční dopady návrhu.

Ministerstvo chystá změnu v odvodech podle počtu dětí

Ministerstvo také chystá diferencované sazby v pojistném na sociální zabezpečení. Důchodová komise navrhla, že rodičům dvou a více dětí by mohly v budoucnu klesnout odvody na důchod z nynějších 6,5 procenta o 1,5 až 6,5 procentního bodu. Rodiče dvou potomků by tak mohli platit pět procent, tří potomků 2,5 procenta a čtyř a více potomků by nemuseli do systému posílat nic. Mužům a ženám s jedním synem či dcerou by se současná sazba nezměnila, bezdětným by naopak

Nahrávám...
Nahrávám...