dnes je 3.12.2023

Input:

Dlouhodobé ošetřovné pomůže lidem, kteří se starají o své nemocné příbuzné

14.12.2016, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pomoci lidem pečujícím o své blízké, kteří potřebují jejich pomoc například po úrazu nebo vážné nemoci. Návrh tzv. dlouhodobého ošetřovného je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení a MPSV ho poté předloží vládě.

„Chceme podpořit rodiny v náročné situaci, kdy se musí náhle postarat o někoho blízkého, často například o staré rodiče po úrazu nebo vážné nemoci. Dnes je situace lidí, kteří o své blízké pečují doma, nejistá, nemají zaručeno volno v zaměstnání, ani finanční prostředky. To je nedůstojné,“ říká ministryně Michaela Marksová.

Česká republika patří v Evropě k těm zemím, ve kterých se o nemohoucí blízké nejčastěji stará rodina. Zároveň tu ale existuje jen omezená forma státní pomoci rodinným pečujícím. To chce změnit návrh nové nemocenské dávky tzv. dlouhodobé ošetřovné, které zahrnuje čerpání až 90 dní pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že je to právě kombinace ochrany pracovního místa a
Nahrávám...
Nahrávám...