dnes je 29.5.2024

Input:

Diváky Jednoho světa zajímala péče o seniory a sociální služby

13.3.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

V rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který každoročně pořádá humanitární organizace Člověk v tísni, byl letos promítán i film Chmurné časy.

V autobiografickém vyprávění sama režisérka filmu řeší otázku, zda se má starat o těžce nemocnou matku v Paraguayi i za cenu ztráty práce a soukromého života ve Švýcarsku, kde bydlí s přítelem. Krizová situace nastává v momentě, kdy již sama nezvládá finančně ani psychicky péči o matku a zvažuje její umístění do domova důchodců. Film formou osobní výpovědi otevírá otázku - do jaké míry se může člověk snažit starat o těžce nemocného příbuzného, aniž by to narušilo jeho osobní integritu a zdraví. Zda není umístění příbuzného do domova důchodců zřeknutím se zodpovědnosti a řeší zde i téma mezigeneračního soužití.

Panelové diskuse následující po projekci se kromě lidí z neziskových organizací (Sue Ryder, Alzheimer Nadační fond) účastnili i zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí. Náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová podotkla, že film ukázal, jak je problematika péče o seniory podobná na celém světě.

„Péče o vážně nemocného člena rodiny nebo seniora

Nahrávám...
Nahrávám...