dnes je 29.5.2024

Input:

Díky virtuální realitě si nacvičí zdravotníci zásahy na JIP i resuscitaci

20.3.2023, Zdroj: ČTK

Nyní firma dokončuje dvě aplikace pro zdravotníky. Jednu pro trénink zdravotních sester na jednotkách intenzivní péče. Druhou je nácvik první pomoci na objednávku z Německa.

České Budějovice 16. března

Českobudějovická startupová firma Virtual Lab dokončuje aplikaci, díky níž budou moci zdravotníci trénovat zásahy ve virtuální realitě (VR). Jednu její zdravotnickou aplikaci testuje koncern B. Braun. Jiné aplikace pro výuku má už téměř 50 škol. Další aplikace má firma pro domovy seniorů, které je využívají třeba při terapiích pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Firma již vyvinula desítky aplikací, dodává je i do zahraničí, řekl ČTK výkonný ředitel a spolumajitel firmy Leoš Kubíček.

Nyní firma dokončuje dvě aplikace pro zdravotníky. Jednu pro trénink zdravotních sester na jednotkách intenzivní péče. Druhou je nácvik první pomoci na objednávku z Německa. Propojuje fyzický trenažér na masáž srdce s virtuální realitou, když místo figuríny resuscituje záchranář virtuálního avatara, třeba motorkáře. "Schopnost rychle a správně reagovat je daná prostředím a mírou stresu. Jestliže si v zasedačce nacvičujete resuscitaci na plastovém panákovi, tak tam se moc pod stres nedostáváte. Ale když máte rozbitého motorkáře, vedle vás stojí sanitka, policie, jsou tam (ve VR) zvuky prostředí a vy musíte sáhnout na toho avatara, je to výrazně realističtější a zrychluje to zvládnutí situace v reálném životě," řekl Kubíček.

Zájem o aplikace má 15 nemocnic v ČR i Německu. Testovat je bude v USA společnost Linet. Koncern B. Braun testuje jednu aplikaci zaměřenou na dialýzu ve 12 státech včetně zemí jako JAR, Chile, Maďarsko, Dánsko či Indonésie. V aplikacích pracuje firma i s umělou inteligenci.

Jiné aplikace dodává firma

Nahrávám...
Nahrávám...