dnes je 2.3.2024

Input:

ČSOB: Počty lékáren v ČR už dva roky stagnují, je jich 2728

19.5.2015, Zdroj: ČTK

Počty lékáren už dva roky stagnují, aktuálně jich v ČR působí 2728. Trh je nasycený a pro nové provozovny už moc místa nezbývá. V menších obcích podle provozovatelů lékáren jejich počet dokonce klesá. Vyplývá to z analýzy ČSOB, která navazuje na její Index očekávání firem. Jde o detailní vhled do problematiky vybraného oboru, na kterém lze ukázat reakci podnikatelů na vývoj celé ekonomiky.

Tržby z prodeje léků na předpis podle provozovatelů lékáren dlouhodobě stagnují či mírně klesají a nelze prý očekávat, že se tento trend v budoucnu změní. Stále více se proto soustředí na volný prodej. Na tom se sice negativně projevila ekonomická krize, ale tržby z něj si od roku 2010 udržují alespoň mírný růst okolo 2,5 až 4,0 procenta.

"Na současném lékárenském trhu vládne silně konkurenční prostředí, což může být jedním z důvodů, proč tržby lékáren významněji nerostou. Do nelehké situace se dostávají zejména soukromí lékárníci, kteří se jen těžko přizpůsobují cenové politice velkých řetězců," komentoval situaci na trhu výkonný ředitel útvaru firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Firmy vidí potenciál hlavně ve větších městech, především v

Nahrávám...
Nahrávám...