dnes je 14.4.2024

Input:

ČR využije zkušeností tradiční čínské medicíny, Čína české lázně

16.6.2015, Zdroj: ČTK

Větší využití tradiční čínské medicíny pro české pacienty a kvalitní české léky a lázeňská léčba pro čínské pacienty, to jsou jedny z nejviditelnějších projevů prohlubující se spolupráce Česka a Číny ve zdravotnictví. O konkrétních projektech jednají dnes na vůbec prvním zdravotnickém summitu v Praze zástupci Číny s ministry zdravotnictví 16 zemí střední a východní Evropy. Podepsali deklaraci o spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a střední a východní Evropou.

Deklarace vyzdvihuje přínos integrace západní a tradiční čínské medicíny a počítá se stážemi zdravotníků k předávání zkušeností. Častější a užší by také měly být kontakty mezi zdravotnickými zařízeními v Číně a ve střední a východní Evropě a komunikace Číny se Světovou zdravotnickou organizací.

"Zdravotní systémy našich zemí jsou velmi odlišné, jako ministři zdravotnictví však chceme poskytnout našim občanům tu nejlepší péči. V globálním světě toho nemůžeme dosáhnout osamoceni, proto apeluji na vzájemnou spolupráci. Deklarace položí základ všestranně přínosné spolupráci, ve které se od sebe můžeme mnoho naučit," řekl při zahájení summitu ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček (ČSSD).

Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vidí prostor k rozšíření spolupráce. "Pro moderní evropskou medicínu může být využití tradiční čínské medicíny vhodným doplňkovým nástrojem na léčení a zmírnění obtíží pacientů u některých diagnóz," je přesvědčen. Ocenil také platformu 16 plus jedna. "Spoluprací tohoto volného sdružení 17 rovnocenných zemí charakterizuje vzájemný respekt, politická důvěra, rozsáhlá ekonomická, obchodní spolupráce," poznamenal.

Spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy si pochvalovala také čínská vicepremiérka Liou Jen-tung. "Naše země si nejsou blízké geograficky, ale naše srdce jsou si blízká," uvedla ve svém projevu žena, která by ráda další obdobné zdravotnické fórum uspořádala v Číně. Do budoucna očekává prohloubení spolupráce například v oblasti stipendií pro středo- a východoevropské

Nahrávám...
Nahrávám...