dnes je 2.3.2024

Input:

Čeští vědci uspěli ve snaze zlepšit diagnostiku demence

26.2.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví uspěli ve snaze zlepšit diagnostiku demence. V časopise americké Národní akademie neuropsychologie publikovali Filadelfský test verbálního učení upravený pro českou populaci. Dosud byli lékaři odkázáni na zahraniční údaje. Ve studii vědci také nepřímo zpochybnili jednotnou hranici pro záchyt demence pomocí testu MMSE, sdělila dnes ČTK Hana Štěpánková z NÚDZ. Připomněla, že správná diagnostika je předpokladem pro nastavení správné léčby a zlepšení kvality života pacientů.

Studie zaměřená na neuropsychologické metody vhodné pro starší populaci je nejrozsáhlejší v Česku. Klade si za cíl vytvořit na míru lidem nad 60 let testy kognitivních funkcí. Prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět, jedná, reaguje a zvládá úkoly.

"I zdravý mladý člověk plný sil si pamatuje omezené množství informací. Od určité hranice je zapomínání projevem kognitivní poruchy v důsledku neurodegenerativního onemocnění mozku," uvedla Štěpánková.

Zatímco při odběru krve či stanovení hladiny cukru se výsledky daného pacienta porovnávají s normou, u psychologických testů tomu tak úplně není. Výkony v testech

Nahrávám...
Nahrávám...