dnes je 10.8.2022

Input:

Bezplatné vyšetření odhalilo 399 podezřelých znamének

15.6.2022, Zdroj: ČTK

Což je více než šest procent vyšetřených.

Kampaň Spolu proti melanomu byla spojená s doprovodnými akcemi v oblasti zdravého životního stylu a konala se již popáté. Nabídku bezplatného preventivního vyšetření kůže letos mohli využít lidé ve městech Olomouc, Prostějov, Zlín, Kroměříž, Liberec, Kladno, Plzeň, Znojmo, Jihlava, České Budějovice, Tábor, Opava, Havířov, Frýdek-Místek a Ostrava. Vyšetření probíhalo ve třech oddělených ordinacích ve speciálním stanu s potřebným soukromím pro vyšetření, umístěném na náměstí nebo frekventované ulici. Všichni zájemci byli vyšetřeni zdarma bez ohledu na svůj věk nebo příslušnost ke zdravotní pojišťovně. Nejvyšší zájem o akci byl v Havířově, kde se nechalo prohlédnout 545 lidí. Naopak nejméně lidí přišlo v Kroměříži, a to 328.

„Ve srovnání s předchozím ročníkem bylo vyšetřeno o 117 méně lidí, ale zase bylo zachyceno o 48 podezřelých nálezů více. Zatímco během minulé akce lékaři odhalili podezřelá znaménka u 351 lidí, nyní to bylo 399 nálezů ukazujících na zhoubný melanom nebo basaliom, který je nejčastějším typem rakoviny kůže,“ uvedla k výsledkům kampaně tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Během předchozího čtvrtého ročníku akce zavítala také do 15 měst České republiky. Znaménka zdarma si tehdy nechalo zkontrolovat 6 600 lidí. Lékaři přitom zjistili podezřelé nálezy u 5,3 procenta vyšetřených pacientů. Letos je průměrné číslo 6,2 procenta.

Během letošní kampaně ČPZP spolupracovala se 46 lékaři. Ti bezbolestně vyšetřovali pacienty ručním dermatoskopem. Pacienty, u nichž měli podezření na výskyt kožního nádoru nebo jiného závažného

Nahrávám...
Nahrávám...