Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek podpoří svolání šéfů koaličních stran (K3) ke zdravotnictví. Zabývat by se mělo nejen navýšením odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, které Bělobrádek podporuje, ale také hledat dlouhodobá řešení. Bělobrádek to dnes řekl novinářům po jednání s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem.
Proti navyšování odvodů státu se staví vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš. Na čtvrteční koaliční radě, která se zabývala rozpočtovými rámci, uvedl, že do zdravotnictví se žádné peníze přidávat nemají. Dlouhodobě mluví o "černých dírách", ve zdravotnictví se podle něj krade.
"Pacient, ani lékařský a nelékařský personál, nemůže být rukojmím takovýchto sporů," zdůraznil Bělobrádek a potvrdil, že je připraven vyvolat jednání koalice o zdravotnictví. Přítomen by měl být ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Cílem je udržet současný vysoký standard českého zdravotnictví, což bez přílivu peněz nepůjde. Současně s přilitím peněz ale je nutné zabývat se systémovými změnami, které podle Bělobrádka jsou "bezpochyby nutné".
K Babišovu zamítavému postoji Bělobrádek poznamenal, že zdravotnictví nejsou jen "oplodňovací kliniky", které Babiš vlastní, ale jsou tu také senioři či děti. "Onkologická léčba nebo léčba chronicky nemocných stojí velké peníze, a to není možné dělat pouze z vůně květin," řekl.
Kubek upřesnil, že stát platí pojistné za 60 procent obyvatel, platby státu tvoří necelou čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění. Je to 870 korun měsíčně za jednoho státního pojištěnce, přičemž zaměstnanec s průměrnou mzdou odvádí spolu se svým zaměstnavatelem do zdravotnictví měsíčně 3600 korun. Stát je tak podle Kubka "největším dlužníkem".
Kubek připomněl, že za zdravotnictví zodpovídá celá vláda. Problémy se totiž nakumulovaly a v dané chvíli…