dnes je 2.3.2024

Input:

Bariatrická operace léčí obezitu i přidružené choroby

1.4.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Přes 1,5 milionu Češek a Čechů trpí obezitou, která je ohrožuje na životě. Kila navíc má 80 procent diabetiků, 65 procent pacientů s ischemickou chorobou srdeční a přes polovinu lidí s vysokým tlakem. Pokud zhubnou, zlepší se i jejich zdraví. Pro ty, kdo to nedokážou úpravou jídelníčku a navýšením pohybu, je podle Pavla Beňa z oddělení všeobecné chirurgie Nemocnice Na Homolce prakticky jedinou dlouhodobě účinnou metodou bariatrická operace. Při té se buď zmenší objem žaludku nebo se oddělí trávicí šťávy od potravy.

Název vychází z řeckého slova bari, těžký. Cílem je vyléčit obezitu i přidružené choroby. "K operaci jsou indikováni pacienti, kteří se léčí například s kardiologickými či neurologickými problémy plynoucími z jejich obezity," upřesnil Beňo. Úspěšná operace zlepší stav až 90 procent diabetiků, upraví se i vysoký tlak, dna či ortopedické poruchy.

"Kandidátem bariatrického výkonu je spolupracující nemocný s obezitou 3. stupně, kdy index tělesné hmotnosti BMI je 40 a více, nebo s obezitou 2. stupně, BMI 35 až 40, a s komplikujícími chorobami jako je vysoký tlak či cukrovka," řekl primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce Milan

Nahrávám...
Nahrávám...