dnes je 26.5.2024

Input:

Až 30 % dětí trápí nadváha a obezita. Rodiče by měli zajistit i při škole dostetek pohybu

7.9.2015, Zdroj: VZP

Obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu. Průzkum, který má VZP k dispozici, ukázal, že více než každé čtvrté dětí sedí denně přes dvě hodiny u počítače. A každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku. VZP chce tento stav změnit. Dětem, které by jejich rodiče chtěli na začátku školního roku přihlásit například do sportovního oddílu, do Sokola a podobně, nabízí příspěvek až pět set korun. Tentýž příspěvek čerpalo už v prvním pololetí 40 tisíc školáků a pojišťovna jim vyplatila 19,6 milionu korun.

Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže. Ostatně i zmiňovaný průzkum potvrdil, že 28 % dětí vnímá svou váhou jako problém.

Co zjistil průzkum o dětech

  • 20–30 % má nadváhu nebo jsou obézní
  • 28 % cítí problémy se svou váhou
  • 20 % jí častěji než jednou týdně ve fastfoodu
  • 25 % jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti
  • 55 % dává přednost slazeným nápojům
  • 27 % tráví denně více než dvě hodiny u počítače
  • 14 % dětí sportuje jen při školním tělocviku

Nabídka preventivních programů největší tuzemské zdravotní pojišťovny proto obsahuje i příspěvek až 500 korun na pohyb. Peníze je možné použít například na aktivity, které pořádají sportovní kluby a spolky (Česká unie sportu, národní sportovní svazy apod.), taneční kroužky, Sokol, Orel, Slavoj a další. Podmínkou je, že dítě bude sportovat minimálně jednou týdně a souvisle alespoň čtvrt roku. Podrobné podmínky najdete zde.

V prvním pololetí letošního

Nahrávám...
Nahrávám...