dnes je 26.5.2024

Input:

Astma postihuje až 15 pct. dětí, výskyt stoupá

3.12.2015, Zdroj: ČTK

Astma postihuje až 15 procent dětí, výskyt v dětském věku celosvětově stoupá. Celkově trpí astmatem osm procent populace, děti tak patří k nejohroženějším. U malých dětí lékaři ani rodiče na astma mnohdy včas nepomyslí. Také jejich vyšetření je složitější, sdělil ČTK ředitel České iniciativy pro astma profesor Petr Pohunek z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

"U malých dětí ve věku tři až čtyři roky je těžké provádět spirometrii, která je základním vyšetřením u astmatiků. Při vyšetření špatně spolupracují. Základem je analýza příznaků a anamnestických údajů," řekl.

U některých dětí se mohou první astmatické obtíže objevit jen jako opakované virózy či stavy zahlenění. "Často jsou tyto děti opakovaně léčeny antibiotiky nebo i léky na posílení imunity a na astma se vůbec nepomyslí," podotkl lékař.

U astmatických dětí jsou obvyklými příznaky častá dušnost, zrychlené dýchání, málo energie, pisklavé zvuky při nádechu a výdechu. Riziko významně zvyšuje alergická zátěž jakéhokoli typu u rodičů, především u matky a alergické projevy u dítěte v podobě astmatického ekzému.

Děti podle Pohunka ohrožuje také tzv. těžké astma. Malé děti mají menší rezervy a při záchvatu dušnosti u nich snáze nastane nedokysličení

Nahrávám...
Nahrávám...